
PIR homlokzati szigetelés: az új generációs megoldás
A PIR, vagyis poliizocianurát hab, a hőszigetelő anyagok új generációs terméke. Hasonló a poliuretán habhoz, de jobb hőszigetelő képességgel és tűzállósággal rendelkezik. Az alacsony hővezető képesség és a zártcellás szerkezet révén a PIR lemez kiváló hőszigetelést biztosít és ellenáll a nedvesség felvételének.
Ezenfelül a PIR lemez rendkívüli nyomószilárdsággal bír, ami nagyobb ellenálló képességet jelent a külső tényezőkkel szemben. Ezek a tulajdonságok teszik a PIR lemezt ideális választássá az energiahatékony és tartós hőszigeteléshez. Olvasson tovább, hogy többet tudjon meg a PIR lemez előnyeiről és arról, hogyan használható az építőiparban.
Mikor érdemes mindenképpen PIR-t használni?
- Ha elkészült ház esetén, amelyen nincsen hőszigetelés, de a szomszéd házak közel vannak, így nem rakhatunk fel – csak meghatározott vastagságú – lemezeket. Itt a PIR lemez alacsony hővezető képessége és kiváló hőszigetelő tulajdonsága kiemelkedően jól hasznosítható, mivel vékonyabb lemezzel is megfelelő hőszigetelést érhetünk el.
- Ha nem akarunk különböző hőszigetelő lemezeket, különböző hőszigetelési értékekkel, használni a homlokzatunk hőszigetelése során. A PIR lemez használatával egységes, kiemelkedő hőszigetelő képesség érhető el az egész homlokzaton, elkerülve a hőhidak kialakulását.
- Ha szeretnénk, hogy a homlokzat ellenálljon a nagyobb terhelésnek (pl. állandó focilabda jelenléte a falon). A PIR lemez kiemelkedő nyomószilárdsága révén képes ellenállni a fokozott mechanikai igénybevételnek is.
- Ha szeretnénk, hogy a homlokzatunk ellenálló legyen a tűzzel szemben. A PIR lemezek tűzállósága jobb, mint a PUR lemezeké, ami plusz biztonságot jelent az esetleges tűzesetekkel szemben.
- Ha szeretnénk, hogy a hőszigetelésünk tartós és hosszú élettartamú legyen. A PIR lemez zártcellás szerkezete nem veszi fel a vizet, így tartós hőszigetelő képességet biztosít a lemez élettartama során, a szélsőséges időjárási körülmények ellenére is.
- Ha szeretnénk, hogy a hőszigetelő anyagunk környezetbarát legyen. A PIR lemez gyártása során kevesebb szén-dioxid kerül kibocsátásra, mint más hőszigetelő anyagok gyártásakor, így a környezeti lábnyomunkat is csökkenthetjük.
Milyen tulajdonságokkal biztosítja a PIR hőszigetelő lemez a fenti felsorolt használati módokat?
- A PIR lemezek hőszigetelő képessége akár 37%-kal is kedvezőbb a többi homlokzati hőszigetelő lemezhez képest. Ezt a következő hővezető képességek támasztják alá:
- EPS lemez: 0,038W/mK
- Grafit EPS lemez: 0,031W/mK
- Kőzetgyapot lemez: 0,035W/mK
- PIR hőszigetelő lemez: 0,024W/mK!!!
- A PIR lemez zártcellás szerkezete miatt nem veszi fel a vizet. Ez a tulajdonság biztosítja a hőszigetelés hosszútávú stabilitását és élettartamát, valamint lehetővé teszi a PIR lemez használatát lábazati zónában is. A PIR lemez így kiváló alternatívája lehet az XPS vagy formahabosított EPS lemezeknek. Továbbá a zártcellás szerkezet miatt a homlokzaton nem lesznek különböző hővezetési tényezővel rendelkező lemezek, így egységes és sík homlokzatot érhetünk el.
- A PIR lemez kiemelkedő nyomószilárdsággal rendelkezik. (120 kPa, szemben a homlokzaton használatos EPS 80 kPa értékével). Ez a tulajdonság magasabb mechanikai terhelhetőséget jelent, ami kiemelkedően fontos lehet olyan esetekben, amikor a homlokzat fokozott fizikai igénybevételnek van kitéve.
- Tűzállósága kiemelkedő a hőszigetelő anyagok között, ezáltal növeli a ház tűzbiztonságát és védelmét.
- Környezetbarát megoldást nyújt, hiszen a gyártási folyamat során kevesebb szén-dioxid kerül kibocsátásra, mint más hőszigetelő anyagok esetében.
- A PIR lemez könnyű, könnyen kezelhető és gyorsan felszerelhető, így időt és munkaköltséget takaríthatunk meg vele.
Kivitelezői szemmel a PIR homlokzati hőszigetelés
„Véleményünk szerint az InnoPan PIR MF/Therm Front E homlokzati hőszigetelő rendszer komoly alternatíva lehet a piacon meglévő közismert termékek mellett. Kisebb vastagsággal elérhető a magasabb hőszigetelő képesség, így a vékonyabb lapokkal jobban és pontosabban lehet dolgozni, kifejezetten egy, a példában is bemutatott sokszögletű alaprajzi kialakítású, tagolt felületen is.”
László Gábor – Kivitelező – Stefanits Kft.